Pokračování mezinárodního výtvarného projektu ZUŠ Liptovský Hrádok a SVČ Bájo Česká Skalice.
Projekt Atlas mraků II zahrnuje:
tvořivou práci s tématem během školního roku 2021/2022,
pozorování proměn oblohy (tvoření vlastních Alb mraků),
prezentace projektu na česko-slovenské výstavě "Jedno nebe nad námi - jedno nebo nad nami" v září 2022 v partnerských městech České Skalici a Liptovském Hrádku.
Koordinátor projektu: Mgr. Libuša Vyšná
Mezinárodní koordinace: Mgr. Martina Horká
Organizační spolupráce: Mgr. Jana Khouri
TVOŘIVÁ PRÁCE S TÉMATEM A POZOROVÁNÍ PROMĚN OBLOHY
Do výtvarného projektu Atlas mraků II se během školního roku 2021 - 2022 zapojily děti z výtvarných kroužků a kroužku fotografického. I tentokrát pozorovaly oblohu a kdo chtěl, mohl si zaznamenávat zajímavé úkazy nebe do svého "alba mraků".
Děti z fotografického kroužku dále zjišťovaly, že nebe je součástí fotografie velmi často, a to nejen na snímcích krajiny přírodní či městské. Obloha se vyskytuje i na fotografiích s rostlinnými a zvířecími motivy a je tedy nutno s ní počítat v kompozičních pravidlech, tak i při samotné expozici.
Děti z výtvarných kroužků se zase seznamovaly s východisky pro ztvárnění oblohy u některých malířských stylů nebo jednotlivých umělců a uměleckých skupin a to především na přelomu 19. a 20. století.
Umělci barbizonské školy ztvárňovali krajinu realisticky, přímo v samotné přírodě, v plenéru a děti si vyzkozkoušely realistickou kresbu pomocí olejových pastelů, ačkoliv v prosinci zůstaly z pochopitelných důvodů v ateliéru.
V krajině pracovali i studenti pražské Akademie výtvarného umění pod vedením prof. Julia Mařáka, tzv. Mařákovci. Děti kreslily v plenéru na louce pod Muzeem Boženy Němcové.
Krom toho děti navštívily výstavu inspirovanou dílem malíře Václava Březiny, prvního a také nejoblíbenějšího žáka Julia Mařáka, který vytvořil obraz Tragedie lesa na Brance o větrné smršti 9. 4. 1902. S touto olejomalbou konfrontovali v Galerii výtvarného umění v Náchodě svá díla současní umělci a děti měly možnost si nejen výstavu s názvem Tragedie lesa prohlédnout, ale zapojit se také do experimentálně tvořivého programu, který byl pracovníky galerie přiraven.
Podobně, jako kdysi impresionisté, se děti pokusily v rychlosti zachytit prchavé okamžiky atmosféry dané chvíle a to namáčením hedvábných papírů.
Postimpresionismus zkoumaly v díle Vincenta van Gogha, především v jeho nočních oblohách. Krom kresby oblohy vytvořené kombinovanou technikou voskových pastelů a vodových barev vytvářely šátek nebo tričko pomocí méně tradiční šité batiky a to v oblíbených kontrastních barvách nizozemského malíře v modré a oranžové.
Děti si vyzkoušely i techniku malby, kdy malé body základních barev vytvářejí dojem složité barevnosti podobně jako pointilisté, při čemž musely ocenit nejen jejich nadšení nad optickým vnímáním obrazů, ale i nesmírnou trpělivost při vlastní tvorbě. Není bez zajímavosti, že krátkým obdobím neoimpresionismu prošli i zakladatel abstraktního umění Vasilij Kandinskij a Piet Mondrian, jejichž pracemi z pozdějšího období se děti v letošním školním roce taktéž inspirovaly. (Práce se nestaly součástí tohoto projektu, protože nezobrazovaly nebe ani oblohu).
PREZENTACE PROJEKTU
1. – 30. září 2022
JEDNO NEBE NAD NÁMI – JEDNO NEBO NAD NAMI
výstava ve výlohách SVČ Bájo
Výstava dětí z výtvarných kroužků SVČ Bájo Česká Skalice a z výtvarného oboru ZUŠ Liptovský Hrádok, která představuje práce ze společného výtvarného projektu Atlas mraků II. Výtvarné práce jsou zaměřené na ztvárnění oblohy v umění, inspirované konkrétním výtvarným dílem či tvorbou jednoho nebo více autorů. Výstava probíhá paralelně v obou partnerských městech.